Bu Blogda Ara

25 Mart 2007 Pazar

Değişin !!!

Değişen şeyler... vaka 1:


Sizlere en son Mozilla Thunderbird i tavsiye etmiştim, hatta bir ay kadar kullanmaya devam ettim. Fakat ms exchange server'ler ile düzgün şekilde entegre çalışmamasından dolayı Outlook Express e dönmüştüm. Herşey iyidi fakat junk mail sorunsalından hangi yardımcı programı kurarsam kurayım bir türlü kurtulamadım.. Outlook 2007 güzel gibi, işlevsel gibi görünüyor olabilir fakat hala çok yavaş.


Bende yeni mail client program testlerini yaparken Microsoft tan aldığım bir maili hatırladım: Windows Live Mail Desktop (WLMD) adında beta bir mail istemcisini. Hatta Microsoft un kendi kaynaklarında Outlook Express Versiyon 8 adıyla geçiyor.. Vista da zaten benzeri bir uygulama var, ama bu 'biraz' daha farklı.. Özelliklerini teker teker anlatmayayım, indirin kendiniz görün. Aha buradan. Junk filtresi MSO2007 tadında..Programı artık uzun bir süredir kullanıyorum ve size önerebilirim, neden mi? Çünkü işlevsellik olarak Outlook 2007, hız olarak da Outlook Express ayarında.Görsellik olarak da Msn e çekmiş.. Eh tabi, birkaç kötü özelliği de var..


Program açılırken Msn kullanıcı adınızla giriş yapıyorsunuz. Tabii bu sayede sağ üst köşeden Msn durumunuzu görebilir, değiştirebilir hatta Msn listenizdekilere mail yazarken onların resimleriyle karşılaşabilirsiniz. İyi bir özellik olduğunu söylemedim, sadece konformist bir yaklaşım olmuş.. Bir kötü özelliği daha, programın ana pencerenizin yan tarafında 'active search' bulunuyor ve hangi mailinize ön izleme yapıyorsanız o mailde geçen anahtar kelimeler için arama sonuçlarını görüntülüyor.. Microsoft'tan zaten yeterince çekmiştik bir adware programı eksikti onu da yapmışlar, tam oldu doğrusu.. Fakat özetle sırf junk filtresi için bile kullanılabilir.. Artık umarım bir daha mail konusu açmam, yeterli bu kadar mail yazısı...


Değişen şeylerin ikinci konusu, uzun zamandır çevremdeki neredeyse herkesin tavsiyesi NOD32. Güvenlik yazılımlarını seviyorum, onları bolca test ederim ama epeydir bu programı kurup kullanmamıştım. Tabii birkaç sebebi var bunun: Nod32 yi ne zaman görsem yanında crack dosyaları da yer alıyor ki benim gibi ücretsiz ve işini olması gerektiği gibi yapan programları seven birinin hoşuna gitmiyor. Çünkü güvenlik yazılımınızı 'Crack' ediyorsanız yani diğer tabirle 'kırıyorsanız' o zaman yazılımınızın getireceği güvenlikten şüphe duyarsanız. Bu durumu aşmanın birkaç yoluna baktım, hiçbiri yeterince güvenli gelmedi. Hele o update server'leri başka adreslerle değiştirmeyi hiç kabul edemiyorum. Size önerim, bu yolu seçmeyin. Bu güncelleme servisi sunan kişilerin ne kadar iyi niyetli olduğu tartışılır çünkü. Neler mi olabilir?? Şöyle söyleyeyim: bilgisayarınıza backdoor açılıp bot network e katılabilir, kişisel bilgileriniz çalınabilir, okunabilir vs vs.. kalanı kendi paronoyak düşüncelerinizle doldurabilirsiniz, izin veriyorum.. Son olarak programı test süresini 16 milyar güne çıkaran bir registry patch duymuştum, BURADAN indirebilirsiniz. Bunu da versiyonu 2.2 olmadan tam kullanamamıştım. Eh, artık zamanı geldi. Nod 32 görmeyeli epey değişmiş ve güzelleşmiş eskiden arşiv taraması yoktu (ki benim için önemli)-hatta sırf bu yüzden avast da ısrarlıydım. Heuristic taramaya gelince, Bu tarama methodunu çok eskilerden bile bilirim, hatta dos zamanındaki Thunderbyte Antivirüs(TBAV) de bile vardı.. Ama neden Avast'ta yoktu? Avast da heuristic taramanın yerine VRDB adında, bütün dosyaların CRC değerlerini üreten ve düzenli olarak kontrol eden bir sistem var. Heuristic taraması ise sadece mail iletişiminde gerçekleşiyor.. Sonuç olarak, sistemi süper güçlü olanlara Kaspersky(arada problem çıkarsa da virüs imzası tanımada dünya birincisi), olmayanlara da Nod32'yi (Heuristic taramada dünya birincisi) öneririm. Avast'la da dargın ayrılmadık, Avast'tan sonraki ilk Nod32 taramasında da sistemim tertemizdi. Hatta yaygın düşüncenin aksine Avast sistemi kasmıyor, (sadece standart tarama yüklendiğinde, tabii ki) ve yine yaygın düşüncenin aksine Nod32 de söylendiği kadar kusursuz değil.


Değil çünkü yüklediğimden beri İmon denen internet monitor modülü problemlere yol açtı. Neredeyse İnternet kullanan tüm programlarım(ki sörf tahtam Opera 8.20 de dahil) yavaşladı. Bende herzamanki gibi, 'işine yaramıyorsa kapat-elektrik harcamasın' :D stratejisi ile imon, emon(mail tarayıcı) hatta dmon(office döküman tarayıcı) modüllerinin hepsini kapattım(amon u sakın kapatmayın). Bir ipucu daha, exclusions kısmına mutlaka emule/temp klasörünüzü ekleyin Emulede de problem çıkarabiliyor..


Emule demişken geleneksel olarak birkaç emule ipucu ile devam edelim. Az önce bahsettiğim Emule/temp klasörünü sıkıştırırsanız klasörün boyutu yaklaşık 4 te birine düşüyor !!! Herhangibir yavaşlama veya başka bir problem de yok . Mutlaka yapın,edin..


Emule hakkındaki diğer tüyolara gelince, ekşi sözlükteki emule siteleri , Filmler için bu siteyi bir de Diziler için bu siteyi tavsiye ederim. Çok iyi Ed2k linkleri var..


Değişen şeyleer versiyoon üçç... Evet, Vista geldi çattı..Farkındayım.. Birkaç ay boyunca yoğun bir şekilde Vista kullandığımdan 'az' da olsa birşeyler biliyorum :D .. Bence hiç acele etmeyin, Vista umarım daha güzel , daha güvenli ve uyumlu olacak fakat hemen değil tabii ki, bu yüzden Xp den vazgeçmemenizi, hatta yapabildiğiniz kadar vistaya geçisi uzatmanızı tavsiye ederim.. Kişisel düşüncelerime gelince, microsoft u bir yere kadar anlayabiliyorum, adamlar bu işletim sistemi için 5 yıldan uzun bir süredir uğraşıyorlar. Fakat hala yazılımların, sürücülerin en azından çoğunun problemsiz olarak çalışması gerek ki (95-98 geçisinde veya 98-xp geçisinde bu problemler minimumdu) şu an durum maalesef böyle değil !!.(-hatta bazı yönlerden vistayı garip buldum..Win 95 zamanından beri süregelen alışkanlıklarımızın çoğu yabana atılıyor ve yerine getirilen çözümler kafamızı daha da bulandırıyor) Vista ya geçenlerin bir kısmı şu anki durumla idare etmeye çalışırken bir kısmı da xp ye geri dönüyor.. Bunu göz önüne alın, acele etmeyin...


4.Yeni değişen teknolojilere gelince, uzun zamandır kullandığım Siemens Sx1 telefonumu değiştireceğim. Eskimiş ve acayip tuş takımını, absürd kilitlenmeleri; yüklediğim Cmert FW14+ firmware i ve 1gb hafıza kartı bile kurtaramaz oldu.. Bende Panasonic le başladığım siemensle devam ettiğim cep telefonu tercihimi bu kez nokia dan yana kullanmaya karar verdim. Evet, N93 güzel görünüyor, iyi özelliklere sahip ama ben biraz :D teknomanyak olduğumdan N95,E90 ve E70 arasında kaldım. Gps özelliği istanbul gibi bir metropol-köyde olmazsa olmaz. Artık telefondan fazlasını istiyorum, yanımda bir de cep bilgisayarı veya Laptop taşımak istemiyorum bu yüzden qwerty klavye ve Wlan özelliği çok önemli.. Fotoraf veya video çekebilmeliyim, Ender kullansam da Bluetooth özelliği olması, bilgisayarımla/diğer cep telefonlarıyla alışverişleri hızlandıracaktır.Windows mobile yerine Symbian daha iyi...128 mb hafızası ve 330 mhz hızı bana pentium 3 leri hatırlattı :D Sanırım E90 alacağım ama biraz büyükçe olmasından korkuyorum,henüz kimsede görmedim de... Yoksa E70 de olabilir aslında.. Kararsızım... Apple iphone konusunda ise gülüyorum... Uzak durun...


Laptop konusunda da monster markasını tavsiye ederim.. Acayip hızlı laptopları (Duyduğum kadarıyla) harika hizmet kalitesi ve inanılmaz fiyatlarla sunuyorlar.. Hatta bu markadan bir laptop aldığım zaman vistaya geçebilirim... İlgilenenler için link ahada BURADA


Değişmeyen tek şey, değişimin....


Hoşçakalın, değişmeyen kalmasın..


Peaceout,


YankiZulu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder